
Thajsko: jak na to
Dlouhé pláže, čirá voda a spousta slunce. Tak si mnozí z nás tuto zemi vyobrazují a pravděpodobně ani nejsou daleko od pravdy. V tomto ráji jsou však i k nalezení věci, kterým je lepší se vyvarovat a celkový dojem si tak ničím nekazit.
Thajsko je jednou ze zemí lákající turisty na své přírodní bohatství a asijskou kulturu. Avšak tato země zažívá obrovský turistický boom, ze kterého se místní naučili vytěžit i netěžitelné. Proto je potřeba se připravit na určitá úskalí, jež je potřeba brát s nadhledem nebo i s humorem, a nenechat se ničím rozhodit a neznepříjemnit si zbytečně dovolenou.
Obecně platí, že místní lidé jsou opravdu velmi příjemní, přátelští a se vším vám rádi pomohou. Avšak co se týká turismu, tak těchto kvalit umí patřičně využít ve svůj prospěch. Vezmeme si tedy jednu turistickou past za druhou a postupně se jim podíváme na zoubek.
Finance! Nejlepší je přivést si hotovost v EUR či USD a ve městě si ji rozměnit na místní měnu THB. Za žádnou cenu, i kdyby vám ruku lámali, si neměňte na letišti! Tam z vás i kůži smění. Co se týče bankomatů, za každý výběr zahraniční kartou byl poplatek 200 THB nezávisle na velikosti částky výběru … takže asi tak.
Řidiči Tuk Tuku v Bangkoku! Já bych je nazval spíše turistickými mafoši:). Už z dálky na vás pokřikují a s úsměvem na tváři vám nalžou úplné šílenosti, jen aby z vás měli co nejvyšší zisk. Problém je, že jsou napojeni na místní obchody, turistické kanceláře a inkasují za každého přivedeného klienta, který udělá tržbu.
Jejich nejčastější praktika: Namluví vám, že v onen den vláda poskytuje bezplatná paliva a mohou vás tak povozit po památkách za 20 THB. No kdo by to nebral, že? Ale jakmile nastoupíte, místo památek vás okamžitě začnou vozit z jednoho obchodu do druhého a nakonec vás ještě pěkně zkásnou.
Avšak jejich taktiky jsou ještě propracovanější a opravdu podobné způsobům mafie:) Takže moje zkušenost: Procházel jsem se po památkách s kamarádkou, která vůči těmto lidem nebyla tak imunní jako já, což se nám stalo osudným. Před jedním chrámem se s námi dal do řeči sympatický pán a namluvil nám onu historku s palivem. V té době jsem ji slyšel poprvé. Pomohl nám najít „státní tuk tuk“, kterého se tato akce týkala a ten nás posléze zavezl k nejbližšímu chrámu. Tam se s námi však dal do řeči další pán, který nám výhradně, a s nesmyslnými argumenty, doporučil návštěvu turistické kanceláře, kam nás také následně tuktukář zavezl. Paní v kanceláři se nám snažila prodat a naplánovat šíleně předražené zájezdy a po neúspěšném prodeji nás, už trochu nervózní řidič, zavezl do obchodu s obleky. Po tom, co jsme ani tam neudělali tržbu, tak nás již smutný řidič bez úsměvu na tváři konečně zavezl k další památce. Tam nás ale vysadil a ujel … No, podle mě nakonec dobrá historka k pobavení a jízda tuk tukem zdarma:D
Turistické kanceláře! Jak už jsem psal výše, nabízí předražené výlety a potkáte je na každém rohu. Ale v některých případech jsou jejich služby nevyhnutelné. Například jednodenní výlet nabízený za 700 THB jsem sám zvládl za 50 THB. Jako fakt se toho nebojí. Ale občas to tak hrozné není.
Výlety po ostrovech většinou prakticky nemůžete řešit jinak, než právě přes tyto kanceláře, anebo poskytují možnost si přes ně zakoupit jízdenky do různých destinací. Což není špatné, cenově taky docela v pohodě a za to pohodlí se to už vyplatí.
Způsoby přepravy! Úplně v pohodě se dá přejíždět autobusy, vlaky či nočními lůžkovými vlaky. Autobusové spoje je možné si zajistit přes ony turistické kanceláře, které vám je mohou zkombinovat i s trajekty v případě cesty na některý z ostrovů. Občas autobusy vychází i levněji než noční vlaky. Je však dobré si obejít pár nejbližších kanceláří a vybrat si tu nejlevnější nabídku.
Ceny! Je třeba počítat s tím, že turista většinou za vše a všude platí více než místní. Já s tím počítal, ale i tak mě udivilo, když po mě paní chtěla 80 THB za misku jídla a přitom jsem viděl, jak místní pán přímo přede mnou zaplatil 50 THB.
Turismus! Thajsko je poslední dobou opravdu hodně navštěvované, a proto tam zcela určitě nebudete sami. Spíše občas na ulici potkáte více turistů než místních.
Ubytování! Klasika booking.com, ještě lepší, a pro cestovatele dobře známá, aplikace Hostelworld, ale někdy v Asii nejlépe funguje Agoda. V ubytování jsou ve většině případů schopni zajistit výlety a jízdenky stejně jako v turistických kancelářích. Ale je dobré si pro jistotu zkontrolovat cenu.
Suma sumárum. Pokud jste se dočetli až sem, tak vás na místě nemá co rozhodit:). Hlavně „No Fear, No Stress“. Thajsko je úžasná země, která toho má opravdu spoustu co nabídnou a rozhodně stojí na navštívení nezávisle na tom, zda jste cestovatelé nebo si chcete jet trochu odfrknout v rámci příjemné dovolené.