
Bangkok: srdce jihovýchodní Asie
Pravděpodobně neexistuje způsob, jak jednoduše vyjádřit, co Bangkok vlastně je. Metropole nabízející nejen vše, co si člověk dokáže představit, ale i to, co si snad ani představit nelze.
Na návštěvu Bangkoku doporučuji vyhradit si několik dní. Jednak pro takové to scrollování po městě, ale i pro výlety do okolí.
o příletu je podle mne nejlepší se ubytovat v okolí Khao San Road, což je jedna z nejznámějších a nejrušnějších ulic tohoto města, jenž nabývá na popularitě jak mezi baťůžkáři, tak i mezi běžnými turisty. Tato ulice leží na hlavních linkách autobusových spojů z letišť a její poloha je v dostupné vzdálenosti k nejpopulárnějším památkám.
Zajímavou zkušeností také je využití říčních spojů po nejbližším okolí. Například China Town je takto výborně dostupné. Cena je srovnatelná s autobusy a vzhledem k extremnímu provozu na ulicích je mnohdy tento způsob dopravy rychlejší.
Krom památek je zajímavou zkušeností návštěva sportovního stadionu a zhlédnutí zápasu Muay Thai. Není to úplně zadarmo, ale zkušenost super. Z okolí Khao San Road je takto dobře dostupný Rajadamnern Boxing Stadium. Nejlepší je si zakoupit lístek přímo na místě před začátkem zápasu. Místa je tam dost a neplatí se tak přirážka dalším zprostředkovatelům. Mimochodem, nejvíce srandy je v té nejlevnější části:). Já takto platil za lístek na pokladně okolo 1000 THB a musela jsem sedět na druhé straně stadionu než všichni místní, kam vedly šipky s nápisem „Tourists this way“. Zvláštní, drahý, ale co se dá dělat.
Po nějakém tom dni v Bangkoku si to chce ale trochu odfrknout a podívat se do okolí. Je to v tom městě přeci jen trochu blázinec. Zajímavou destinací pro celodenní výlet je městečko Ayutthaya, které se nachází zhruba dvě hodiny cesty vlakem severně od Bangkoku. Chce to tedy chytnout brzy ráno vlak z nádraží Hua Lamphong Railway Station a po příjezdu si městečko projezdit na skútru. Zpáteční jízdenka se dá pořídit cca za 50 THB a chrámy budete už zcela jistě nabaženi po zbytek své dovolené:) Ale pozor, turistické kanceláře tento výlet nabízí i za 700 THB, což je docela rozdíl. Já měla navíc ještě štěstí a v den mé návštěvy byly vstupy téměř do všech chrámů zdarma. Ale nejsem si jistá, zda to takto bývá pravidelně nebo to byla vyjímka.
Ale konec té slušné části za denního světla. Co se děje v Bangkoku po setmění? Něco hodně vostrýho…
Do té doby slušná Khao San Road se stánky a restauracemi se promění v divokou pouliční párty s nesčetným množstvím barů, kde vlastního hlasu slyšet není. Co pár metrů se člověk musí potýkat s nabídkami krásně prožitých chvil s místními společnicemi, avšak pohlavím si jist nikdo není. Řidiči tuk tuků připraveně postávají s kartičkami vnadných žen v rukách a vnucují vám odvoz na Boom Boom párty či extra masáže. Je to tam opravdu nářez, ale zdaleka to není vše.
Druhou možností, kam se večer vydat, je okolí Patpong Night Marketu kombinující trhy, street food a bary všeho typu. Pro ty ještě zvídavější je o trochu dále k nalezení zřejmě jedna z nejhříšnějších ulic Asie Soi Cowboy Street.
Dále by mělo být samozřejmostí navštívit Sky Bar. Bar poskytuje výhled na takřka celé město a je také znám z filmu Hang Over. Avšak je třeba si dát při vstupu pozor na „dress code“ – pro muže dlouhé kalhoty a pevná obuv. To se mi bohužel stalo osudným:)
Návštěva Bangkoku se dá pojmout opravdu všelijak a každý si tuto metropoli užije po svém. Hlavně z toho nemít strach. Za sebe musím říci, že jsem se snad nikde jinde necítila bezpečněji než zde. Jen jsem tedy jednou dostala od místních radu hlídat si v barech své pití, aby do něj někdo něco nehodil. Ne za účelem ublížení na zdraví, ale spíše vás trochu omámí a okradou.